Congratulations to Winners

Congratulations to the Winners of Robotix 2013

 

ABYSS

1st Prize:

  • Nitish Shaw - Haldia Institute of Technology
  • Gautam Kumar - Haldia Institute of Technology
  • Ashish Kumar Verma - Haldia Institute of Technology
  • Sourabh Mishra - Haldia Institute of Technology


2nd Prize:

  • Shubhanshu Jat- Gyan Ganga Institute of Technology
  • Shruti Tripathi - Gyan Ganga Institute of Technology
  • Sonia Agrawal - Gyan Ganga Institute of Technology


3rd Prize:

  • Mohit Ahuja - R.I.E.I.T. , Ropar
  • Himanshu Dhamija - R.I.E.I.T. , Ropar
  • Gaurav Khurana - R.I.E.I.T. , Ropar
  • Suraj Malik


Best Freshers Prize:

  • Bhupendra Bule - IIT Kharagpur
  • Shobhit Kumar - IIT Kharagpur
  • Pankaj Kumar - IIT Kharagpur


Best Mechanical Design:

  • Swapnesh Samaiya - Jabalpur Engineering College
  • Prateek Soni - Jabalpur Engineering College
  • Ankit Mishra - Jabalpur Engineering College
  • Piyush Pandey - Jabalpur Engineering College


OVERHAUL

1st Prize:

  • Kamal Narayan Deawangan - CCET, Bhilai
  • Girish Chandra Dewangan - CCET, Bhilai


2nd Prize:

  • Satya Prakash Roul - ABIT
  • B.Subrat - ABIT
  • Sidhartha Behera - ABIT
  • Amartya Kundu - ABIT


3rd prize:

  • Vishal Kumar Prasad - Bhilai Institute of Technology
  • Anuj Mantri - Bhilai Institute of Technology
  • Mohammed Parvez Khan - Bhilai Institute of Technology
  • Mohammad Kashif Khan - Bhilai Institute of Technology


Best Mechanical Design:

  • Prudhvi Bangaru - M.A.S.T.
  • Vatsav - Sri Venkateswara - M.A.S.T.
  • P. Manish Kumar - IIT Kharagpur - M.A.S.T.
  • Sandeep - Sri Venkateswara - M.A.S.T.


Best Freshers:

  • Ajay Chamoli -  IIT Kharagpur
  • Akshay Gupta - IIT Kharagpur
  • Rajnish Aggarwal - IIT Kharagpur
  • Sudeshna Trilok - IIT Kharagpur



LUMOS

1st Prize:

  • M.Nikin Raagav - PSG College of Technology
  • M. Nishanth - PSG College of Technology
  • M. Vigneshwaran - PSG College of Technology


2nd Prize:

  • Aman Gupta - IIT Kharagpur
  • Ashutosh Baheti - IIT Kharagpur
  • Seemant Jay - IIT Kharagpur
  • Vishnnu Dutt Sharma - IIT Kharagpur


3rd Prize:

  • Abhraneel Bera- IIT Kharagpur
  • Abid Ali - IIT Kharagpur


Best Algorithm:

  • Visalan.S - Easwari Engineering College
  • Lokesh Thodeti - Easwari Engineering College
  • Siddharth.K - Easwari Engineering College



Best Freshers:

  • Mayank Singh -  IIT Kharagpur
  • Divya Prakash -  IIT Kharagpur
  • Bhavya Tomar -  IIT Kharagpur
  • Swapnil Shaktawat -  IIT Kharagpur

 

A.C.R.O.S.S. 

1st prize +  Best Algorithm:

  • Kishan Kumar Patel - NIT, Rourkela
  • Himanshu Sekhar Pradhan - NIT, Rourkela
  • Subham Swagat Patel - NIT, Rourkela


2nd Prize:

  • Sharath MK -  Bangalore Institute of Technology
  • Shiva Sri Krishna -  Bangalore Institute of Technology
  • Utkarsh Siddu -  Bangalore Institute of Technology
  • Yathish M -  Bangalore Institute of Technology


3rd Prize:

  • Avinash Kumar - Asansol Engineering College
  • Rohit Kumar Keshri - Asansol Engineering College
  • Kamlesh Kumar - Asansol Engineering College
  • Ritesh Kumar Sinha - Asansol Engineering College



SEEKER

1st Prize:

  • Prasann Jain -  IIT Kharagpur
  • Abhishek Borar - IIT Kharagpur


2nd Prize:

  • N Vijay Prakash Choudhary -  IIT Kharagpur
  • Karthikeyan Subbu - IIT Kharagpur


3rd Prize:

  • Arpit Tarang Saxena - IIT Kharagpur
  • Aniruddha Gupta - IIT Kharagpur
  • Soumyadeep - IIT Kharagpur
  • Mrinal Mohit - IIT Kharagpur


Best Freshers:

  • Sanyam Agarwal - IIT Kharagpur
  • Atal Ashutosh Agarwal - IIT Kharagpur
  • Eashaan P. Baberwal - IIT Kharagpur
  • Anurag Anand - IIT Kharagpur


Best Algorithm:

  • Priyanka Baheti -  IIT Kharagpur
  • Som Bose - IIT Kharagpur



MARAUDER'S MAP

1st Prize:

  • Shashwat Kumar -  IIT Kharagpur
  • Yogarshi Vyas - IIT Kharagpur


2nd Prize:

  • Jai Prakash - IIT Kharagpur


3rd Prize:

  • Aniruddha Gupta - IIT Kharagpur
  • Arpit Tarang Saxena - IIT Kharagpur


Best Freshers:

  • Anmol Gulati - IIT Kharagpur